213LTQ-R720UB
Chassis Supermicro CSE-213LTQ-R720UB 2U 720W Redundant Hot-Swap 8xHDD SATA/SAS
213LTQ-R720UB
Manufacturer: Supermicro
Part number: 213LTQ-R720UB
Warehouse product ID: 1630
Weight (gross): 22.70 kg
Size of the package (LxWxH): 97cm x 68cm x 27cm
UPC/EAN: 672042075959
1.2U chassis supports for maximum motherboard sizes - SMC Proprietary UIO motherboards
2.8 x 2.5" hot-swap SAS/SATA drive bay, 1 x 5.25" drive bay
3.8-port 2U TQ (W/ AMI 9072) backplane, support up to 8x 2.5-inch SAS/SATA HDD/SSD
4.1U 720W Redundant Power Supply W/ PMbus 80Plus Gold
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-213LTQ-R720UB
Expansion slots # 7
Motherboard formats support Proprietary
Motherboard sizes support 13.68" x 13"
Power Supply
Redundant power supply Yes
Power supply power 720 W
Hot-Swap Yes
Max. drives # 8
3,5" drives support No
2,5" drives support Yes