213A-R740LPB
Chassis Supermicro CSE-213A-R740LPB 2U 740W Redundant Hot-Swap 16xHDD SATA/SAS
Supermicro
Product unavailable (EOL) or limited sale (shortage). Please contact.
Product may only be available via system integration - please inquire.
You can check our refurbished list on our blog https://www.serverparts.cz/en/blog?q=refurbished
213A-R740LPB
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Availability: EOL
Manufacturer: Supermicro
Part number: 213A-R740LPB
Warehouse product ID: 1622
Weight (gross): 22.70 kg
Size of the package (LxWxH): 97cm x 68cm x 27cm
UPC/EAN: 672042096336
1.2U chassis supports for maximum motherboard sizes - 13.68" x 13", E-ATX 12" x 13", ATX 12" x 10" motherboards
2.16 x 2.5" hot-swap SAS/SATA drive bay w/ full SES-II support on SAS motherboards, 1 x 5.25" drive bay
3.16-port 2U SAS 6Gbps direct-attached backplane, support up to 16x 2.5-inch SAS2/SATA3 HDD/SSD
4.1U 740W Redundant Platinum Power Supply W/PMbus
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-213A-R740LPB
Motherboard formats support ATX, E-ATX
Motherboard sizes support 12" x 13", 12" x 10", 13.68" x 13"
Power Supply
Redundant power supply Yes
Power supply power 740 W
Hot-Swap Yes
Max. drives # 16
3,5" drives support No
2,5" drives support Yes