213A-R720LPB
Chassis Supermicro CSE-213A-R720LPB 2U 720W Redundant Hot-Swap 16xHDD SATA/SAS
Supermicro
Product unavailable (EOL) or limited sale (shortage). Please contact.
Product may only be available via system integration - please inquire.
You can check our refurbished list on our blog https://www.serverparts.cz/en/blog?q=refurbished
213A-R720LPB
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Availability: EOL
Manufacturer: Supermicro
Part number: 213A-R720LPB
Warehouse product ID: 1621
UPC/EAN: 672042046867
Availability*: On order (estimated delivery time from 10 to 21 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
1.2U chassis supports for maximum motherboard sizes - 13.68" x 13", E-ATX 12" x 13", ATX 12" x 10" motherboards
2.16 x 2.5" hot-swap SAS/SATA drive bay w/ full SES-II support on SAS motherboards, 1 x 5.25" drive bay
3.16-port 2U SAS 6Gbps direct-attached backplane, support up to 16x 2.5-inch SAS2/SATA3 HDD/SSD
4.1U 720W Redundant Power Supply W/ PMbus 80Plus Gold
5.7 low-profile expansion slot(s)
6.3 x 8cm high-performance PWM fan(s)
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-213A-R720LPB
Basic informations
U size 2U
Expansion slots # 7
Motherboard formats support ATX, E-ATX
Motherboard sizes support 12" x 13", 12" x 10", 13.68" x 13"
Power Supply
Redundant power supply Yes
Power supply power 720 W
Power supply type AC
Drives
Hot-Swap Yes
Max. drives # 16
3,5" drives support No
2,5" drives support Yes