118G-1400B
Chassis Supermicro CSE-118G-1400B 1U 1400W Hot-Swap 6xHDD SATA/SAS
Supermicro
Product unavailable (EOL) or limited sale (shortage). Please contact.
Product may only be available via system integration - please inquire.
You can check our refurbished list on our blog https://www.serverparts.cz/en/blog?q=refurbished
118G-1400B
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Availability: EOL
Manufacturer: Supermicro
Part number: 118G-1400B
Warehouse product ID: 1617
Weight (gross): 17.24 kg
Size of the package (LxWxH): 93cm x 61cm x 21cm
UPC/EAN: 672042068371
Availability*: On order (estimated delivery time from 10 to 21 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
1. 1U Rackmount Chassis 28.5" depth, optimized for proprietary 16.64" x 7.71" and 16.4" x 7.45" GPU motherboards
2. 6 x 2.5" hot-swap SAS/SATA drive bay
3. 6-port 1U TQ (W/ AMI 9072) backplane, support up to 6x 2.5-inch SAS/SATA HDD/SSD
4. 1U 1200/1400W Front loaded Redundant Power Supply, W/PMbus, Gold Level
6. 2 x 40x56mm counter-rotation PWM fan(s)
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-118G-1400B
Basic informations
U size 1U
Expansion slots # 5
Motherboard formats support Proprietary
Motherboard sizes support 17" x 10.4"
Power Supply
Redundant power supply No
Power supply power 1400 W
Power supply type AC
Drives
Hot-Swap Yes
Max. drives # 6
3,5" drives support No
2,5" drives support Yes