116AC-R700WB
Chassis Supermicro CSE-116AC-R700WB 1U 700W Redundant Hot-Swap 10xHDD SATA/SAS
Supermicro
Product unavailable (EOL) or limited sale (shortage). Please contact.
Product may only be available via system integration - please inquire.
You can check our refurbished list on our blog https://www.serverparts.cz/en/blog?q=refurbished
116AC-R700WB
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Availability: EOL
Manufacturer: Supermicro
Part number: 116AC-R700WB
Warehouse product ID: 4285
Weight (gross): 18.20 kg
Size of the package (LxWxH): 82cm x 61cm x 21cm
UPC/EAN: 672042139729
Availability*: On order (estimated delivery time from 10 to 21 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
Kluczowe cechy / Key Features:
1. 1U chassis for motherboard support size of E-ATX 12"x13", 13.38"x 13.4". Optimized for WIO (W series) motherboards
2. 10 x 2.5" hot-swap SAS/SATA drive bay
3. 10-port 1U SAS3 12Gbps direct-attached backplane, support up to 10x 2.5-inch SAS3/SATA3 HDD/SSD
4. 1U 700/750W hot swap redundant power supply.
5. 2 full-height & full-length expansion slot(s), 1 low-profile expansion slot(s)
6. 4 x 40x56mm counter-rotation PWM fan(s)
7. Optional 2 x fans for AOC cooling
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-116AC-R700WB
Basic informations
U size 1U
Expansion slots # 2
Motherboard formats support E-ATX
Motherboard sizes support 12" x 13"
Power Supply
Redundant power supply Yes
Power supply power 700 W
Power supply type AC
Drives
Hot-Swap Yes
Max. drives # 10
3,5" drives support No
2,5" drives support Yes