113TQ-600WB
Chassis Supermicro CSE-113TQ-600WB 1U 600W Hot-Swap 8xHDD SATA/SAS
Supermicro
113TQ-600WB
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Manufacturer: Supermicro
Part number: 113TQ-600WB
Warehouse product ID: 1604
Weight (gross): 16.00 kg
Size of the package (LxWxH): 86cm x 60cm x 22cm
UPC/EAN: 672042094752
Availability*: On order (estimated delivery time from 10 to 21 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
Add to wishlist
More info at manufacturer site
Broken link? Report us.
Add to cart Negotiate the price
Rate product:
No votes.
Add review
Log in to add a review.
Kluczowe cechy / Key features :
1. 1U rackmount chassis, support for motherboard size: 12" x 13" E-ATX and 13.68" x 13"
2. 8 x 2.5" hot-swap SAS/SATA drive bay
3. SAS or enterprise SATA HDD only recommended
4. 8-port 1U TQ (W/ AMI 9072) backplane, support up to 8x 2.5-inch SAS/SATA HDD/SSD
5. 1U 600W platinum efficiency multiple output power supply w/PMBus
7. 4 x 40x56mm counter-rotation PWM fan(s)
8. Optional 2 x fan for PCI card cooling
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-113TQ-600WB
Basic informations
U size 1U
Expansion slots # 3
Motherboard formats support E-ATX
Motherboard sizes support 13.68" x 13"
Power Supply
Redundant power supply No
Power supply power 600 W
Power supply type AC
Drives
Hot-Swap Yes
Max. drives # 8
3,5" drives support No
2,5" drives support Yes