111TQ-600CB
Chassis Supermicro CSE-111TQ-600CB 1U 600W Hot-Swap 4xHDD SATA/SAS
Supermicro
Product unavailable (EOL) or limited sale (shortage). Please contact.
Product may only be available via system integration - please inquire.
You can check our refurbished list on our blog https://www.serverparts.cz/en/blog?q=refurbished
111TQ-600CB
Image above may show a varied configuration or optional parts.
Availability: EOL
Manufacturer: Supermicro
Part number: 111TQ-600CB
Warehouse product ID: 1587
Weight (gross): 13.20 kg
Size of the package (LxWxH): 77cm x 61cm x 22cm
UPC/EAN: 672042103607
Availability*: On order (estimated delivery time from 10 to 21 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
1. 1U Rackmount Chassis - supports for maximum motherboard sizes of 12" x 13" E-ATX, 12" x 10" ATX, and 9.6" x 9.6" Micro-ATX
2. 4 x 2.5" hot-swap SAS/SATA drive bay
3. SAS or enterprise SATA HDD only recommended
5. 1U 600W platinum efficiency multiple output power supply w/pmbus
6. 1 full-height & full-length expansion slot(s)
7. 3 x 40x56mm counter-rotation PWM fan(s)
8. Optional 2 x fan for PCI card cooling
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
Manufacturer Supermicro
SKU CSE-111TQ-600CB
Basic informations
U size 1U
Expansion slots # 1
Motherboard formats support ATX, E-ATX
Motherboard sizes support 9.6" x 9.6", 12" x 13", 12" x 10"
Power Supply
Redundant power supply No
Power supply power 600 W
Power supply type AC
Drives
Hot-Swap Yes
Max. drives # 4
3,5" drives support No
2,5" drives support Yes