1029U-E1CR25M
Server Supermicro SYS-1029U-E1CR25M • CSE-119UE1C-R751-T • X11DPU • 1U IPMI
Product may only be available via system integration - please inquire.
You can check our refurbished list on our blog https://www.serverparts.cz/en/blog?q=refurbished
Availability: EOL
Manufacturer: Supermicro
Part number: 1029U-E1CR25M
Warehouse product ID: 291642
Size of the package (LxWxH): 100cm x 65cm x 22cm
UPC/EAN: 672042279951
Availability*: On order (estimated delivery time from 10 to 21 business days)
(the indicative cost of delivery on Poland's territory)
The indicative delivery cost in EU - 30&euro
1. Dual socket P (LGA 3647) supports Intel® Xeon® Scalable Processors, Dual UPI up to 10.4GT/s
2. Up to 3TB ECC 3DS LRDIMM or RDIMM, up to DDR4-2666MHz; 24 DIMM slots
3. 2 PCI-E 3.0 x16 slots (FH, 10.5" L), 1 PCI-E 3.0 x8 slot (LP), 1 PCI-E 3.0 x16 slot (internal LP)
4. 2 25GbE SFP28 Ethernet ports
5. 10 Hot-swap 2.5" drive bays: 10 SAS3/SATA3 ports via Expander and AOC
6. 8 heavy duty fans w/ optimal fan speed control
7. 750W Redundant Power Supplies Platinum Level (94%+)
Product description
Please verify them on the manufacturer's website by clicking this link.
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU | SYS-1029U-E1CR25M | ||||||||
| Basic informations | |||||||||
| Server content See more, section: Parts List - (Items Included) |
| NIC chipset/type |
| Additional content |
| NIC # | 2 | ||||||||
| Power type | AC | ||||||||
| Chassis | |||||||||
| Product name | 119UE1C-R751-T | ||||||||
| U size | 1U | ||||||||
| Expansion slots # | 4 | ||||||||
| Power Supply | |||||||||
| Redundant power supply | Yes | ||||||||
| Power supply power | 750 W | ||||||||
| Power supply type | AC | ||||||||
| Drives | |||||||||
| Hot-Swap | Yes | ||||||||
| Max. drives # | 10 | ||||||||
| 3,5" drives support | No | ||||||||
| 2,5" drives support | Yes | ||||||||